Rozwój branży magazynowej trwa już kilka lat, ale nadal nie zwalnia tempa. Aktualnie popyt na grunty pod magazyny jest znacznie wyższy niż na grunty pod projekty biurowe czy hotelowe. W Polsce obecnie trwa najwyższy poziom obrotu gruntami.
Skutki pandemii i rozwój rynku e-commerce
Zmiany wywołane pandemią, głównie rozwój branży e-commerce, stały się w całej Europie czynnikiem stymulującym wzrost inwestycji na rynku nieruchomości magazynowych. Początek 2021 roku był rekordowy pod względem liczby powierzchni magazynowej w trakcie realizacji – w budowie było aż 3,3 mln mkw. magazynów.
Polska zajęła tym samym drugie miejsc pod względem tempa przyrostu zasobów na rynku powierzchni magazynowych w Europie. Zdecydowanie obecnie to magazyny mają wzięcie – niemal w całej Polsce, w dużych miastach, na ich obrzeżach oraz w do tej pory słabiej rokujących lokalizacjach.
Najwyższy poziom obrotu gruntami
Boom na grunty pod nieruchomości inwestycyjne w Polsce doskonale obrazuje skalę zainteresowania nowymi obiektami i projektami do realizacji. Poziom obrotu gruntami nie był nigdy tak wysoki. Inwestorzy są zainteresowani nie tylko gruntami w Warszawie, Katowicach czy Łodzi, ale też miastami o mniejszym potencjale, regionalnymi i mniejszymi. Wynika to z różnych powodów – m.in. deficytu gruntów w topowych lokalizacjach i wysokimi stawkami.
Boom na grunty pod inwestycje magazynowe
Większość transakcji odnosi się do gruntów pod inwestycje prowadzone przez deweloperów logistycznych. Wolumen tych transakcji zwiększył się co najmniej o jedną piątą w tym roku. Co ciekawe, wielu deweloperów planuje budowę znacznie mniejszych obiektów magazynowych zamiast ogromnych parków logistycznych.
Mniej popularne są obecnie grunty pod projekty biurowe i hotelowe.
fot. marcinjozwiak / Pixabay