trendy na rynku nieruchomości

Wymarzone mieszkania Polaków – czego szukamy?

Trendy zakupowe Polaków dotyczące nieruchomości zdecydowanie się zmieniły. Aktualnie wolimy kupować mieszkania na parterze z ogródkiem lub domy, ale przeszkodą w spełnianiu marzeń są bardzo wysokie i wciąż rosnące ceny.

Jak chcą mieszkać Polacy?

Pandemia zmieniła podejście Polaków do zakupu nieruchomości. Przyczyniła się ona m.in. do zmiany tryby pracy ze stacjonarnego na zdalny lub hybrydowy, a to z kolei sprawiło, że wiele osób nie czuje już potrzeby mieszkania w centrum miasta. Wiele osób na stałe zmieniło system pracy i nie zamierza na stałe wracać do biura, a zatem dojazd do pracy stracił nieco na ważności i znaczeniu. Pandemia wzmocniła zainteresowanie mieszkaniami o większych metrażach, w których można przeznaczyć dodatkowe pomieszczenie do pracy z domu.

Jakie powinno być wymarzone mieszkanie?

Powinno znajdować się blisko terenów zieleni, w pobliżu punktów usługowych, sklepów i placówek edukacyjnych, najlepiej z ogródkiem albo ogrodem, a dodatkowo z osobnym pokojem (ew. kącikiem) przeznaczonym do pracy zdalnej. Mile widziany jest też balkon lub ogród.

Klienci chętnie wybierają miejsca, które pozwalają im realizować różne potrzeby, nie tylko tych mieszkaniowe. Ważna dla kupujących stała się też okoliczna infrastruktura. Ważne, by sklepy i usługi były blisko, by ważne sprawy można było załatwić szybko. Apteka czy piekarnia powinny być w odległości kilku, ew. kilkunastu minut od domu.

Obecnie przestrzeń bardzo zyskuje na znaczeniu. Metraż staje się ważniejszym kryterium niż lokalizacja blisko serca miasta. Aby spełnić te kryteria, trzeba jednak celować w przedmieścia, nie w centra dużych miast. Osoby poszukujące dużej powierzchni i kilku pomieszczeń, głównie koncentrują się na lokalizacjach oddalonych od centrum. Z dala od centrum możemy kupić mieszkania z większą powierzchnią. Takie wyobrażenie o nowym miejscu mają głównie pary oraz osoby z dziećmi i pupilem.

Mniejsze lokale blisko centrum nadal na topie

Dużą popularnością cieszą się jednak nadal niewielkie lokale blisko centrum lub w samym sercu miasta. Celują w nie osoby młode, po studiach, którym zależy, by korzystać z oferty rozrywkowej i kulturalnej, a także mieć dobry dojazd do pracy i w różne strategiczne punkty na mapie Warszawy, Wrocławia czy Krakowa.

Dodatkowo liczy się spokojne i przyjazne sąsiedztwo, spokój i bezpieczeństwo, sąsiedztwo z naturą, a także ekologiczne rozwiązania w nowych projektach deweloperskich.

fot. Viki_B / Pixabay