Kontrole na granicy z Włochami

Utrudnienia na granicy z Włochami

W dniach od 5 do 18 czerwca 2024 roku Włochy przywrócą kontrole graniczne w związku z organizacją szczytu G-7 w Apulii. Decyzja ta wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego przebiegu wydarzenia o wysokim stopniu ryzyka. Kontrole zostaną wprowadzone na granicach lądowych, morskich i powietrznych, zgodnie z art. 25 i 27 rozporządzenia UE 2016/399.

Organizacja szczytu G-7 w Apulii, który zgromadzi liderów światowych gospodarek, wymaga nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Przywrócenie kontroli granicznych ma na celu zapobieżenie potencjalnym zagrożeniom terrorystycznym oraz zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom szczytu, jak i mieszkańcom Włoch.

Kontrole graniczne będą obejmować wszystkich podróżnych przekraczających granice Włoch, zarówno na przejściach lądowych, jak i w portach morskich oraz na lotniskach. Władze włoskie apelują do podróżnych o przygotowanie odpowiednich dokumentów tożsamości oraz o zaplanowanie dodatkowego czasu na procedury graniczne.

Podróżni muszą liczyć się z możliwymi opóźnieniami i dodatkowymi kontrolami. Zaleca się monitorowanie aktualnych informacji udostępnianych przez władze lokalne oraz międzynarodowe organizacje turystyczne. Osoby planujące podróż do Włoch w tym okresie powinny dokładnie zapoznać się z wymaganiami i zaleceniami dotyczącymi przekraczania granic.

Więcej szczegółowych informacji na temat tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych we Włoszech można znaleźć na stronie gov.pl. W razie pytań, podróżni mogą również skontaktować się z Ambasadą RP we Włoszech.