Twój e-PIT zmienia się w e-Urząd Skarbowy

Do tej pory oficjalnym systemem Ministerstwa Finansów był Twój e-PIT – teraz jest to e-Urząd Skarbowy. Co oznacza dla nas ta zmiana w praktyce? Co można załatwić online w e-Urzędzie Skarbowym?

Od 15 lutego zaczęliśmy rozliczać się z podatków za 2020 rok. Ważną zmianą jest to, że zmienił się oficjalny system Ministerstwa Finansów Twój e-PIT – teraz to e-Urząd Skarbowy.

1 lutego 2021 roku uruchomiono pierwszy etap internetowego e-Urzędu Skarbowego (e-US) na portalu podatki.gov.pl. Co można załatwić przez Internet, bez konieczności wizyty w skarbówce? Można w nim nie tylko rozliczać się, ale też składać różne dokumenty, m.in. pisma, wnioski, zapłacić przez Internet inne podatki i wykonać inne czynności.

Urząd 24/7, zdalnie, na dowolnym urządzeniu

Docelowo e-US ma służyć różnym grupom odbiorców: płatnikom, podatnikom, pełnomocnikom, notariuszom i komornikom sądowym. Dużą zaletą jest to, że e-Urząd Skarbowy pozwoli na załatwienie wielu spraw zdalnie – dowolnym urządzeniu (smartfon, tablet, komputer), przez 24/7.

Logowanie do e-US

Pierwszy krok to zalogowanie do internetowego e-Urzędu Skarbowego. Trzeba wejść na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl/ i wybrać sposób logowania – login.gov.pl (przez e-dowód, profil zaufany lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej) alb podać swoje dane podatkowe (nr PESEL lub NIP i kwotę przychodów).

Od wybranej metody logowania zależy, do jakich e-usług uzyskamy dostęp. Logując się w pierwszy sposób, otrzymamy dostęp do wszystkich e-usług Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT, mandaty, e-mikrofirma, dokumenty i płatności). Logowanie drugą metodą pozwala na dostęp jedynie do danych podatnika i usługi Twój e-PIT.

Źródło: https://www.pit.pl/aktualnosci/eurzad-skarbowy-co-zalatwisz-online-1005060

Lena.k

fot. Free-Photos / Pixabay