dom

Trendy na rynku nieruchomości w 2020

Z najnowszego raportu „Outlook 2020” można poznać trendy, które prawdopodobnie będą obowiązywać na rynku nieruchomości w nadchodzącym roku. Zaangażowanie w ekologię, ekonomia współdzielenia, wpływ nowych technologii czy coraz większa popularność zintegrowanych społeczności to tylko przykładowe z nich.

Co wpłynie na rynek nieruchomości w 2020 roku?

Raport „Outlook 2020” został przygotowany przez Cushman & Wakefield – jego autorzy wzięli pod uwagę najważniejsze wyzwania czekające zarówno na inwestorów, deweloperów i najemców nieruchomości w 2020 roku.

Nowe technologie i wygoda. Obecnie najemcy są już przyzwyczajeni do elastyczności i wygody, co w dużym stopniu wpływa na liczbę oczekiwanych usług, z jakich mogą korzystać na co dzień. Powinny one być dostępne zgodnie z żądaniem, do czego muszą się dostosować inwestorzy oraz wynajmujący.

Model wspólnego mieszkania osób z jednego pokolenia. W raporcie zwraca się też uwagę na inną tendencję na rynku nieruchomości mieszkaniowych – na kształt modeli zamieszkiwania będą miały wpływ m.in. zintegrowane społeczności, jak osoby w wieku senioralnym, które wolą mieszkać obok siebie. Model wspólnego mieszkania

Ekologia. Ważnym trendem są także zagadnienia z zakresu ekologii. Ignorancja oraz brak działań na tym obszarze może doprowadzić do utraty wartości. Zmiany klimatyczne mogą wpływać na rynek najmu, a także ceny i stawki.

Wzrost cen a sprzedaż

Mimo to można zauważyć, że ceny nieruchomości nieustannie rosną i jest to jeden ze stałych trendów od kilku lat. Mimo to sprzedaż mieszkań nie spada – najlepsze propozycje na rynku pierwotnym przestają być aktualne w bardzo krótkim czasie. Deweloperzy twierdzą, że okres świetności jeszcze nie mija i jest to nadal bardzo dochodowy biznes. Kupujący mogą skorzystać z atrakcyjnego finansowo kredytu hipotecznego, zachętą są też niskie stopy procentowe.

Karolina/fot.Hans/Pixabay.com