Pracodawcy narzekają na brak pracowników – m.in. w zakładach produkcyjnych, magazynowych, w budowlance i gastronomii. Ludzi do pracy brakuje. Chętni przychodzą bez odpowiedzialności i rzetelności, a stawiają wymagania. Obecnie mamy rynek pracownika i to pracownik dyktuje warunki.
Czym charakteryzuje się rynek pracownika?
Pracownicy szukają takich ofert pracy, by się nie narobić. W większości są to oferty za standardową stawkę, czyli najniższą plus ew. premie. Takie propozycje nie budzą zainteresowania i niewiele osób jest chętnych. Dodatkowo osoby młode są bardzo roszczeniowe, mają konkretne wymagania i trudno im zwrócić uwagę, bo nie potrafią przyjąć krytyki – wykazują postawę „należy mi się”. Każdą uwagę od razu odbierają jako atak.
Gdy czytamy analizy na temat aktualnego rynku pracy, coraz częściej czytamy o tzw. rynku pracownika, który jest przeciwieństwem rynku pracodawcy. Rynek pracy rozwija i zmienia się w czasie, można mówić o różnych tendencjach na rynku pracy,. Raz większy jest popyt na pracę, innym razem – podaż. Im większy popyt na pracę i im więcej jest do wyboru ofert, to możemy mówić o rynku pracownika. Nie w każdym jednak mieście – rynek pracy zależy m.in. od lokalizacji, wykształcenia, posiadanych kwalifikacji czy stażu pracy oraz doświadczenia.
Rynek pracownika to dla szukających lub zmieniających pracę szansa na wynegocjowanie lepszych warunków zatrudnienia. To pracownik jest deficytowy na rynku pracy i często ma dodatkowe wymagania – jak możliwość pracy zdalnej, dodatkowe benefity (np. prywatna opieka medyczna), elastyczny czas pracy czy dofinansowywane posiłki. Wykwalifikowany pracownik jest na wagę złota, a pracodawca musi oferować więcej i spełniać te wymagania, gdyż proponuje je jego konkurencja.
Rynek pracownika a lokalizacja i zawód
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w czasie pandemii były obawy, ale teraz pozytywny trend powrócił. Jest coraz więcej nowych miejsc pracy, spada też liczba likwidowanych miejsc pracy. Aktualna sytuacja, w której faktycznie w wielu zawodach mamy do czynienia z rynkiem pracownika, powinna utrzymać się co najmniej przez kilka miesięcy.
Wiele jednak zależy od lokalizacji i zawodu. W dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, problemów ze znalezieniem pracy nie ma, to w mniejszych miejscowościach i województwach sytuacja nie wygląda tak dobrze. Podobnie jest z profesjami. Na przykład doświadczony specjalista IT czy robotnik budowlany nie ma problemu ze znalezieniem pracy, ale osoba bez średniego wykształcenia czy humaniści nie mają tak różowo.
fot. jarmoluk / Pixabay