biuro

Rynek nieruchomości komercyjnych – powrót do sytuacji sprzed pandemii

Rynek nieruchomości komercyjnych przeżywał czasową stagnację. Był to efekt wielu różnych czynników – jak pandemia koronawirusa, spowolnienie gospodarcze, problem z dostępnością kredytów czy rekordowo wysoka inflacja. Są wreszcie sygnały zapowiadające ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych.

Prognozowane ożywienie

Nie pomogły mu także wzrost kosztów finansowania, wojna tocząca się od ponad roku w Ukrainie, rosnące koszty eksploatacyjne, ryzyko recesji gospodarczej oraz rozbieżności w oczekiwaniach kupujących nieruchomości a sprzedawcami, jeśli chodzi o cenę. Frekwencja w biurowcach po pandemii już nie powróciła do poprzedniego poziomu, co też ma znaczny wpływ na ten rynek.

To wszystko sprawiło, że branża ta zanotowała fazę spadkową. Eksperci przekonują, że w drugiej połowie 2023 roku powinna nastąpić zmiana. Aktualnie jest odpowiedni czas na zakup, jeśli sprzedający będą sprzedawać za tyle, ile rynek teraz wycenia.

Kapitał i cierpliwość

Bieżący rok nie zaczął się w tym sektorze z przytupem, ale zdaniem ekspertów liczba transakcji powinna w drugiej połowie roku wzrosnąć. Dzisiaj to kapitał (w dodatku niemały) oraz cierpliwość to rzeczy niezbędne, by inwestować w nieruchomości.

Rynek nieruchomości komercyjnych – aktualne trendy

Wzrost popularności elastycznej przestrzeni biurowej. Firmy chętnie stawiają na przestrzenie elastyczne, które można dopasować do swoich potrzeb. Są to m.in. przestrzenie coworkingowe i biura na żądanie. oferują większą elastyczność wynajmu i są zwykle wyposażone w dodatkowe udogodnienia i usługi.

Zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna. Rośnie też znaczenie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej w nieruchomościach komercyjnych. Właściciele nieruchomości i najemcy coraz bardziej zwracają uwagę na czynniki związane z ochroną środowiska i poszukują budynków, które są energooszczędne i korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dobrze, jeśli są odpowiednio zaprojektowane i wyposażone, a także mają tereny zieleni – parki czy skwery.

Cyfryzacja i technologia. Technologiczne innowacje mają coraz większy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. Na przykład rozwój inteligentnych budynków, systemów zarządzania nieruchomościami, narzędzi do analizy danych i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji oddziałują na ten segment. Wymienione rozwiązania i nowoczesne technologie mogą poprawić zarządzanie nieruchomościami, optymalizować koszty i zwiększać wydajność. Są wygodne w obsłudze (zdalnej), a także przynoszą liczne korzyści.

Rozwój sektora logistycznego. Wzrost handlu elektronicznego prowadzi do rosnącego popytu na magazyny i centra dystrybucyjne. E-commerce doprowadził do bardzo dynamicznego rozwoju branży magazynowej. Firmy poszukują nieruchomości, które są dogodnie położone, aby zapewnić szybką dostawę zamówień internetowych. W niektórych regionach widoczny jest rozwój nowych parków logistycznych i inwestycje w infrastrukturę logistyczną.

fot. RonaldCandonga / Pixabay