najbogatsze polskie rodziny

Oto 5 najbogatszych rodzin w Polsce

Poznaj rodziny, które rządzą polskim biznesem. Poniżej prezentujemy 5 takich rodów, mimo że ich lista jest dłuższa.

Najbogatsi Polacy, którzy założyli swoje firmy w latach 90., odchodzą na emeryturę. Stery zwykle przejmują ich dzieci. W Polsce jest kilka biznesowych dynastii, które mają fortuny przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oto 5 biznesowych i najbogatszych rodzin w naszym kraju.

Miejsce 1. Kulczykowie. Historia Kulczyków

Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Kulczykowie. Kulczykowie dysponują ponad 18 mld zł i są najbogatszą rodziną w Polsce. To także najsłynniejsza rodzina rodzimych bogaczy. Wiele osób pamięta Jana Kulczyka, który zmarł w 2015 roku i pozostawił w spadku kilkanaście miliardów złotych. Kulczykowie działali znacznie wcześniej.

Sebastian i Dominka Kulczykowie to 4. pokolenie w tym familijnym biznesie. Ich pradziadek, Władysław, prowadził dom handlujący artykułami rolnymi w Wałdowie. Z kolei dziadek Henryk założył trzy firmy po wojnie i wyjechał do Niemiec, tam został głównym dostawcą runa leśnego z Polski. Jan Kulczyk otworzył z ojcem w Komornikach Interkulpol. Firma handlowała artykułami chemicznymi i budowlanymi z Niemcami.

Kulczyk Family Holdings, założona przez zmarłego Jana Kulczyka, jest jednym z największych prywatnych holdingów w Polsce. Rodzina Kulczyk jest znana z inwestycji w różne sektory, takie jak energia, finanse, media i nieruchomości. Posiadają udziały w spółkach takich jak PKN Orlen, Polkomtel, Volkswagen Polska itp.

Dzisiaj Dominika Kulczyk to najbogatsza Polka – zgromadziła majątek około 8,8 mld zł. Jej brat Sebastian ma około 7 mld zł i jest w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków. Grażyna Kulczyk, żona zmarłego Jana Kulczyka, dysponuje majątkiem 1,8 mld zł.

Miejsce 2. Starakowie

Drugie miejsce zajmują Starakowie z 9,5 mld zł majątku. Jerzy Starak kontroluje producenta leków Polpharma i producenta herbat i innych produktów, czyli Herbapol Lublin. Anna Woźniak-Starak prowadzi restaurację Belvedere w Łazienkach w Warszawie.

Miejsce 3. Solorzowie

Na trzecim miejscu są Solorzowie. Synowie Zygmunta Solorza, czyli Tobias Solorz i Piotr Żak, znaleźli się w radzie nadzorczej Grupy Polsat Plus. Tam są skupione najważniejsze aktywa ich ojca – telewizja Plus, telekom Plus i Asseco. Ich majątek wynosi 8,5 mld zł.

Miejsce 4. Bracia Furman

Czwarte miejsce należy do braci Furman z Aflofarmu. Jest to największy producent leków bez recepty w Polsce. Ich majątek szacuje się na 6,75 mld zł.

Miejsce 5. Adamkiewiczowie          

Na piątek lokacie znaleźli się Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie z rodziną i majątkiem szacowanym na 3,7 mld zł. Jest to jedno z niewielu małżeństw, które razem prowadzi rodzinną firmę – to dwoje lekarzy z wykształcenia. Oboje zasiadają w radzie nadzorczej Adamedu. Maciej Adamkiewicz jest prezesem zarządu, a Małgorzata pełni funkcję dyrektora generalnego Grupy Adamed.

Firmę Adamed Firmę założył w 1986 roku ojciec Macieja Adamkiewicza, Marian. Najpierw produkowano preparaty ginekologiczne, potem działalność poszerzono. 1998 rok to prężny rozwój firmy – opracowano patent na produkcję amlodypiny, substancji wchodzącej w skład leku na nadciśnienie. Dziś produkty tej firmy są sprzedawane na ponad 70 rynkach na świecie. Małżeństwo znane jest też z inwestycji w Narvil Conferences & Spa w podwarszawskim Serocku.

fot. Anemone123 / Pixabay