Nowa ulga podatkowa w 2021 roku

Wszystko wskazuje na to, że w od 1 stycznia 2021 roku podatnicy otrzymają możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej. Obejmie ona osoby do 35 roku życia, które postanowiły kupić mieszkanie lub wybudować własny dom. Ulga mieszkaniowa w PIT ma być częścią większego pakietu mieszkaniowego, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Rozwoju.

Pomoc dotyczyć będzie zarówno singli, jak i rodzin. Jednak jest jeden haczyk – mieszkanie musi być zakupione na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, a dom jednorodzinny należy wybudować na posiadanej przez siebie działce. W praktyce oznacza to, że ulga nie obejmuje mieszkań i domów odkupionych od poprzedniego właściciela a jedynie nieruchomości nowe. I, pomimo że ministerstwo zapewnia, że procedura uzyskania ulgi będzie prosta, ponieważ wystarczy przedstawić dla mieszkania – akt notarialny, a dla domu – pozwolenie na użytkowanie to kontrowersje w środowisku wzbudza wysokość rzeczonej ulgi podatkowej. O co dokładnie chodzi?

Otóż wysokość ulgi ma zależeć zarówno od wielkości rodziny (im więcej dzieci tym wyższa ulga), jak i wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Jeśli więc za przykład weźmiemy dane z IV kwartału 2019 roku, to w chwili obecnej odliczenia od dochodu wyglądałby następująco:

  • singiel – 4597 zł,
  • rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko – 5746,25 zł,
  • rodzic samotnie wychowujący dwoje dzieci – 6895,50 zł,
  • małżeństwo bezdzietne – 9194 zł,
  • małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • małżeństwo z dwójką dzieci – 11 492,50 zł.

Jednakże należy pamiętać, że powyższe kwoty są jedynie orientacyjne, tak więc z pewnością ulegną zmianie. Specjaliści podkreślają, że sam pomysł ulgi jest dobry, jednakże w praktyce jej kwota jest zbyt niska, aby stanowiła realną pomoc dla budżetów polskich rodzin. Aby była pomocna, musiałaby wynosić czterokrotność lub pięciokrotność proponowanych stawek, wtedy miałoby to znacznie większy sens i uzasadnienie finansowe. Niestety nawet nie będąc fachowcem, można odnieść podobne wrażenie, jeśli wysokość proponowanej ulgi mieszkaniowej zestawimy z uśrednioną ceną metra kwadratowego nowego lokalu mieszkalnego z siedmiu największych rynków w naszym kraju – w I kwartale 2020 roku wyniosła ona 8506 zł.

MM

fot. jarmoluk / Pixabay