mieszkanie nad morzem

Mieszkania nad morzem – na wynajem, nie na sprzedaż?

Jednym z nowych trendów dotyczącym nieruchomości jest kupowanie ich na wynajem – nie na sprzedaż ani do zamieszkania. Teraz, idąc tym tropem, także deweloperzy zmieniają strategię w nadmorskich kurortach. Poniżej szczegóły.

Apartamenty nad morzem zawsze w cenie

Oszczędności Polaków topnieją, a ceny apartamentów nad morzem idą w górę. Nic dziwnego, że jest coraz mniej chętnych, by je kupić – nawet jako inwestycję. Deweloperzy zmieniają zatem strategię i teraz coraz częściej przeznaczają apartamenty nad morzem na wynajem.

Mieszkania nad morzem a inwestycje

Przez wysoką inflację i efekty wojny w Ukrainie nasze kieszenie są mocno drenowane – ceny usług idą w górę, paliwo jest drogie, a stawki za energię przyprawiają o zawrót głowy. W najmodniejszych kurortach, jak Kołobrzeg czy Świnoujście albo Międzyzdroje, stawka za m kw. wynosi około 19-21 tys. złotych.

Nic dziwnego, że rośnie liczba osób, które decydują się na cięcia zbędnych kosztów, a także ostrożniej i mniej inwestują. Zamiast 2-tygodniowych wyjazdów, częściej decydujemy się na krótkie wypady – na weekend albo nawet na jeden dzień.

Jednak mieszkania nad morzem – m.in. w Gdańsku czy Gdyni albo Świnoujściu – od lat budzą zainteresowanie. Nowe inwestycje są zwykle dzielone na pół – połowa mieszkań jest przeznaczona na sprzedaż, a druga połowa na wynajem sezonowy.

Deweloperzy oferują apartamenty na wynajem

Zmianę tę dostrzegają też deweloperzy. Ceny apartamentów mimo wszystko nie spadają. Rynek znalazł sposób na ten kryzys. Część lokali jest przeznaczona do sprzedaży, a część zarabia na siebie sezonowo. Nowe inwestycje częściej są zmieniane na apartamenty na wynajem, gdyż ceny tych nieruchomości są horrendalnie wysokie i zbyt mało osób chce je kupić.

Luksusowe mieszkania

Często są to luksusowe apartamenty, które są chętnie wybierane zamiast hoteli. Stawki mogą wynieść nawet kilkaset złotych za dzień wynajmu – zależy to od miasta i konkretnej lokalizacji, wyposażenia i wielkości oraz udogodnień dodatkowych (jak basen, siłownia, taras, garaż podziemny, ogródek itd.) czy widoku.

fot. kaboompics / Pixabay