Kiedy warto wybrać się do dermatologa?

Aby zapobiec poważnym problemom, przyglądaj się swojej skórze regularnie – są takie objawy, które uznaje się za poważne wskazania do konsultacji dermatologicznej. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Alarmujące symptomy
Wśród takich symptomów są między innymi znamiona barwnikowe oraz guzki skórne. Najczęściej budzą one niepokój w sezonie letnim, gdyż wtedy rośnie ryzyko rozwoju komórek rakowych, w tym czerniaka. W gabinecie dermatologicznym specjalista wykona badanie dermatoskopem i oceni zmiany skórne na całym ciele.

Zmiany skórne – objawy różnych chorób
Czerniak to tylko jedno z zagrożeń, ale zmiany skórne mogą być objawem wielu chorób – jak m. in. toczeń, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, ciężka odmiana trądziku, zapalenie skórno-mięśniowe czy łysienie. Nie należy zwlekać, gdyż zmiany z czasem nie znikną, lecz mogą stać się bardziej zaawansowane i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Dermatozy
Pacjenci zapisują się na wizytę do dermatologa również wtedy, gdy występują różne dermatozy, gdyż ich objawem jest bolesny świąd. Zwykle są to na przykład liszaj płaski, reakcje alergiczne, przyłuszczyce, wspomniane już atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łuszczyca. Znacznie utrudniają one normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia.

W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w gabinecie dermatologicznym, gdyż dermatozy często doprowadzają do tego, że chory ogranicza kontakty towarzyskie, a zamyka się w sobie, cierpi na depresję itd. Przy dermatozach – np. trądziku – wskazana jest współpraca dermatologa i kosmetyczki.

Choroby infekcyjne
Kolejnym powodem są choroby infekcyjne, które dają różne objawy dermatologiczne, a dodatkowo wywołują gorączkę i obniżają nastrój.

Erytrodermia
Poważną chorobą wymagającą konsultacji ze specjalistą jest też erytrodermia – to rozległe choroby skóry, zmiany zajmują aż około 90 proc. powierzchni skóry.

Zmiany skórne na twarzy
Częstym powodem wizyt u dermatologa – głównie kobiet – są zmiany skórne na buzi. To problem dotyczący głównie osób z cerą wrażliwą, gdyż jest ona wyjątkowo wymagająca i trudna w codziennej pielęgnacji. Objawem są m.in. suchość skóry, zaczerwienienia, złuszczanie, trądzik czy obrzęki.

Po dodatkowe informacje zajrzyj na stronę https://www.dermedica.com.pl/

Ewelina, f: JerzyGorecki  / pixabay