W czasie jesienno-zimowym dopadają nas częste infekcje dróg oddechowych, a najskuteczniejszą metodą ich leczenia jest stosowanie leków w formie wziewnej. Z tego względu warto zaopatrzyć się w nebulizator, który sprawnie pomoże Ci uporać się z niejedną chorobą. Ponadto, jest to sprawdzona metoda profilaktyczna w przypadku licznych chorób związanych z drogami oddechowymi. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z nebulizatora oraz jakie urządzenie wybrać do domowego użytku.
Co to jest nebulizacja?
Nebulizacja jest rodzajem inhalacji, który polega na podaniu leku w formie aerozolu do dróg oddechowych. Można ją przeprowadzić zarówno w przypadku chorób sezonowych, jak i przewlekłych, na przykład astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy mukowiscydozy. Do przeprowadzenia nebulizacji potrzebny jest nebulizator.
Dzięki temu, że leki są podane bezpośrednio drogą wziewną, to nie obciążasz lekami pozostałych układów organizmu, co mogłoby się stać choćby w przypadku podania leku w formie doustnej.
Dobrym sposobem na nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych jest wykonanie nebulizacji za pomocą soli fizjologicznej, co sprawdza się do łagodzenia objawów przeziębienia, a także kataru siennego.
Na jakie objawy stosować nebulizację?
Nebulizację warto robić wtedy, kiedy czujesz, że Twój układ oddechowych nie pracuje prawidłowo. Najczęściej stosuje się nebulizację w przypadkach kataru lub kaszlu. Nebulizacji można dokonać już u niemowlaków.
Nebulizacja jest skutecznym rozwiązaniem na katar –, niezależnie od tego czy jest on wynikiem przeziębienia czy alergii, warto wykonać tę czynność, aby szybko wrócić do pełni sprawności. Do nawilżenia śluzówki nosa sprawdza się wykonanie nebulizacji za pomocą soli fizjologicznej.
W przypadku kaszlu, szczególnie suchego również warto zrobić nebulizację. Jeśli masz suchy kaszel, to do nebulizacji wykorzystać sól fizjologiczną lub preparaty z dodatkiem kwasu hialuronowego. Tego typu preparaty są także pomocne w leczeniu na przykład zapalenia krtani.
Na mokry kaszel najlepiej jest stosować leki przepisane przez lekarza lub hipertoniczny roztwór chlorku sodu. Upłynnia on zalegającą wydzielinę, zmniejsza jej lepkość, a przede wszystkim pobudza odruch kaszlu, dzięki czemu możesz efektywniej pozbyć się zalegającej wydzieliny. W tym przypadku należy pamiętać, żeby nebulizację chlorkiem sodu wykonać najpóźniej w okolicach godziny 17. Natomiast na noc lepszym pomysłem będzie inhalacja solą oraz porządnie wywietrzona sypialnia.
Jaki nebulizator wybrać?
Na rynku możesz spotkać różne rodzaje nebulizatorów. Jednak są ich trzy podstawowe rodzaje:
-
Nebulizatory pneumatyczne – to najpopularniejszy rodzaj, a to ze względu na ich stosunkowo niską cenę i łatwą dostępność. Można je stosować u dzieci i dorosłych. Ich wadą jest głośny tryb pracy.
-
Nebulizatory membranowe – ich ogromną zaletą jest to, że mają niemal 100% wydajność. Jednak są nieco droższe od poprzedniego typu.
-
Nebulizatory ultradźwiękowe – są małe, poręczne i ciche, dlatego świetnie sprawdzają się podczas podróży. Ich wadą jest to, że nie nadają się do podawania wszystkich leków.
Nebulizatory są przydatne w leczeniu różnych chorób dróg oddechowych, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt do swojego domu. Przy wyborze nebulizatora kieruj się nie tylko jego ceną, ale też parametrami technicznymi i własnymi potrzebami.
materiały partnera (wp)