łóżko z prześcieradłem

Jakie prześcieradło wybrać, aby zapewnić sobie maksymalny komfort?

Błogi i spokojny sen, po którym rano wstaniemy wypoczęci – któż z nas o tym nie marzy. Jakość naszego snu zależy od różnych czynników i na wiele z nich mamy realny wpływ. Kiedy już posiadamy wygodny materac, poduszkę i miękką kołdrę, to warto pomyśleć o odpowiednim prześcieradle.

Prześcieradło z gumką czy tradycyjne?

Do wyboru mamy prześcieradła z gumką lub bez niej. Podstawową zaletą tych pierwszych jest to, że nie przesuwają się na łóżku i dobrze przylegają do materaca. Jednak rozłożenie ich do suszenia, a później składanie jest już bardziej problematyczne niż tych tradycyjnych. Nie będą także pasowały, jeśli śpimy na narożniku lub sofie.

Z kolei tradycyjne prześcieradła bez gumki można bez problemu składać i przechowywać. Posłużą nam również jako okrycie w wyjątkowo upalne noce, kiedy pod kołdrą byłoby nam po prostu za gorąco. Ich minusem jest to, że mogą się rolować, kiedy w nocy przewracamy się z boku na bok. Da się jednak rozwiązać ten problem, kupując odpowiednio duże prześcieradło, którego zapas podwiniemy pod materac.

Standardowa szerokość łóżka dla dwóch osób to 160 cm – do niego najlepiej wybrać prześcieradło o wymiarach 240×260 cm. Dzięki temu swobodnie zawiniemy jego boki nawet pod wysoki materac i… możemy się wiercić do woli, bo nic się nie będzie przesuwało. Oczywiście wybór wielkości jest bardzo różnorodny, więc z łatwością dopasujemy coś do naszego łóżka.

Jaki materiał wybrać?

Warto postawić na tkaniny naturalne, pozwalające skórze oddychać, które będą jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Sprawdzi się więc przede wszystkim bawełna, a także satyna bawełniana czy flanela. Te ostatnie materiały są zrobione z włókien bawełny, ale różnią się splotem. Satyna jest gładka, jedwabista w dotyku i będzie idealna na lato, ponieważ daje uczucie chłodu na skórze. Natomiast flanelę docenimy zimą, gdyż jest miękka, delikatna w dotyku i utrzymuje ciepło.

Oczywiście „zwykła” bawełna także będzie doskonałym wyborem, i to na każdą porę roku. Oprócz tego, że zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, to pochłania wilgoć, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy mocniej się pocimy podczas snu lub jesteśmy chorzy. Poza tym jest delikatna i przyjemna w dotyku. Nie wywołuje także uczuleń. To ważne, bo prześcieradło ma bezpośredni kontakt z naszą skórą przez całą noc.

A jeżeli marzy nam się odrobina luksusu w małżeńskim łóżku, wybierzmy prześcieradło hotelowe w rozmiarze 240×260 cm. Takie prześcieradła, oprócz zalet wynikających z ich wielkości, cechuje także wyjątkowa trwałość i minimalistyczna elegancja. Mimo że teoretycznie przeznaczone są do hoteli czy pensjonatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z ich jakości we własnym domu.

Możliwości wyboru jest bardzo wiele i każdy może znaleźć dla siebie prześcieradło dopasowane do własnych potrzeb. Ważne, aby zapewniało nam komfortowy sen i jednocześnie wygodę użytkowania. Dodatkowo utrzymanie bawełnianych prześcieradeł w czystości nie nastręczy nam żadnych problemów, ponieważ można je prać w pralce, nastawiając standardowy program.

materiały partnera (wp)