Studia rozpoczynają nowy etap w życiu, który zwykle wiąże się z koniecznością znalezienia swoich „czterech kątów”. Nie wszystkim odpowiada akademik czy stancja, dlatego decydują się na poszukiwanie mieszkania. Jak znaleźć idealne lokum dla studenta? Na co uważać podpisując umowę najmu nieruchomości?
Mieszkanie dla studenta – dlaczego warto zaplanować budżet?
Dla wielu młodych ludzi, wynajęcie studenckiego mieszkania, to pierwsza tak poważna decyzja finansowa w życiu. Po uzgodnieniu wyprowadzki od rodziców, pierwszym, co należy zrobić, jest przygotowanie planu finansowego. Budżet musi uwzględniać comiesięczne opłaty za wynajem, które określa umowa najmu nieruchomości. O ile czynsz jest stały, o tyle opłata za wodę czy energię zależy od tego, jak intensywnie z nich korzystamy. Dlatego warto wziąć poprawkę, że comiesięczna kwota będzie się różnić.
Rzetelne zaplanowanie budżetu pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych. Budżet finansowy pomaga zobaczyć pełny obraz wydatków, które zawierają opłatę za czynsz, media, a także transport czy inne niezbędne koszty (np. zakup jedzenia). Wiedząc, ile możemy wydać, unikniemy pożyczek od znajomych czy brania kredytów.
Gdzie szukać mieszkania dla studenta?
Najpopularniejszym miejscem na poszukiwanie mieszkania są portale internetowe, takie jak OLX, Otodom czy Facebook Marketplace. Ich największą zaletą jest duża baza ofert. Możliwość ustawienia filtrów ułatwi znalezienie lokum, dostosowanego do naszych potrzeb. Ponadto na Facebooku istnieje wiele grup studenckich, na których można znaleźć oferty wynajmu mieszkania czy pokoju.
Szukając studenckiego mieszkania, warto odwiedzić uczelnię. Na tablicach ogłoszeń na wydziałach czy w akademikach, znajdziemy oferty mieszkań, w przystępnych cenach. Czasem wystarczy zapytać znajomych lub rodzinę, czy nie znają kogoś, kto wynajmuje mieszkanie. To większe prawdopodobieństwo, że trafimy na zaufanego właściciela.
Chcąc znaleźć atrakcyjne mieszkanie czy pokój, można skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, który przedstawi oferty dopasowane do naszych potrzeb i pomoże załatwić niezbędne formalności.
Najczęstsze błędy przy wynajmie mieszkania
Podekscytowanie nowym miejscem i usamodzielnieniem się, może powodować, że łatwo przeoczymy ważne szczegóły. W ferworze poszukiwań najemcy często zapominają o dokładnym przeczytaniu umowy, nie zwracają uwagi na stan techniczny mieszkania, czy nie sprawdzają okolicy, w jakiej przyjdzie im mieszkać. Decyzje podjęte pospiesznie, prowadzą do problemów z wynajmującym, sąsiadami, a nawet z samym mieszkaniem. Dlatego też tak ważne jest przeczytanie umowy, gdyż każdy zapis może mieć znaczenie.
Warto poświęcić trochę czasu na dokładną analizę oferty i umowy, a w trakcie spotkania z wynajmującym zadawać, jak najwięcej pytań. Wynajem to zobowiązanie na dłuższy okres. Dobrze przemyślany wybór pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji w przyszłości, a mieszkanie stanie się nie tylko miejscem do nauki, ale i komfortową przystanią w czasie studiów.
materiały partnera (wp)