Trendy technologiczne w branży wyposażenia magazynowego ewoluują z każdym kolejnym rokiem w kierunku automatyzacji i autonomizacji pracy. Wynikają one z ogólnej sytuacji makroekonomicznej – braku wystarczającej ilości rąk do pracy, konieczności zapewnienia pełnej stabilności operacyjnej i redukcji kosztów czy też rosnącego znaczenia logistyki e-commerce i kurczącego się czas realizacji zamówień. Wyposażenie magazynu to proces, który powinien być odpowiednio zaplanowany i koordynowany – na co zwrócić uwagę w 2024 roku?
Wyposażenie obiektu w regały magazynowe
Podstawowym elementem wyposażenia obiektu logistycznego są regały magazynowe. Wynika to bezpośrednio z podstawowej funkcji procesu magazynowania, którą jest zapewnianie takiej samej jakości produktów podczas przechowywania ich w hali magazynowej.
To właśnie regały magazynowe pozwalają bezpiecznie składować, czyli de facto przechowywać produkty. W 2024 roku przedsiębiorstwa zaczęły bardzo dokładnie weryfikować rodzaj regałów magazynowych względem ich realnych potrzeb. Już nie tylko regały rzędowe stanowią podstawowe wyposażenie magazynu. W branży produkcyjnej coraz więcej firm decyduje się na częściową automatyzację składowania z użyciem systemu Pallet Shuttle. Regały Shuttle gwarantują wysoki przepływ ładunków oraz optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni kosztem pełnej selektywności obsługi palet, która akurat nie jest do końca wymagana w przypadku przechowywania dużej ilości jednorodnych towarów.
Wyposażenie magazynu powinno się zacząć od wózków widłowych
To wózki widłowe, a nie system regałowy determinują podejście do wyposażenia magazynu. Rodzaj wózka widłowego określa szerokość korytarza roboczego oraz maksymalną wysokość, na której są składowane palety.
Najczęściej wybieraną opcją są maszyny wysokiego składowania – to taki rodzaj wózka widłowego spotkacie w większości obiektów logistycznych. Nie oznacza to, że jest to najlepsza z możliwych opcji.
Budując magazyn w 2024 roku warto pomyśleć o inwestycji w wózki systemowe do bardzo wąskich korytarzy. Tego typu maszyny mogą pracować w przestrzeni, której szerokość nie przekracza 2 metrów. Dla firmy zarządzającej obiektem oznacza to oczywisty zysk w postaci większej pojemności obiektu – więcej miejsca na palety, mniej na przestrzeń do manewrowania wózkiem widłowym. Ale na tym zalety się nie kończą. Wózek systemowy może pobierać ładunki z wyższej wysokości niż klasyczny Reach Truck, a praca w trybie półautomatycznym gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa oraz maksymalizację wydajności pracy w magazynie.
Wyposażenie magazynu w 2024 roku – podsumowanie
Podsumowując trendy technologiczne dotyczące wyposażenia magazynu w 2024 roku nie możemy zapominać o systemach redukujących czynnik ludzki z procesu.
Na pierwsze miejsce wysuwają się tu roboty autonomiczne typu AMR. Czym jest technologia AMR? Są to roboty samojezdne weryfikujące otoczenie zastane względem swoich celów operacyjnych – maszyna uczy się i dopasowuje się do zmieniającej się sytuacji. Roboty AMR doskonale sprawdzają się w operacjach transportowych w magazynach i przestrzeni przemysłowej.
Wyposażenie magazynu warto zlecić firmie specjalizującej się w projektowaniu i integracji systemów logistyki wewnętrznej. Na etapie wyboru dostawcy można porównać dostępne na rynku rozwiązania oraz odwiedzić magazyny firm, które korzystają z preferowanej przez nas technologii. Takie podejście pozwala uniknąć poważnych błędów projektowych, a co za tym idzie, kosztownych pomyłek, które przekładają się na straty finansowe i wizerunkowe.
materiały partnera (wp)