Google i Huawei – koniec współpracy. Zerwanie roku

Huawei produkuje nowe i nowoczesne smartfony, ale na pewno konflikt z Google mocno osłabił pozycję marki na rynku. Huawei Mate 30 to sprzęt z Androidem, ale bez usług Google. Marka pokazuje, że stać ją na inne rozwiązania, aby móc pozostać ważnym graczem na rynku bez poparcia Google.

Huawei bez Androida

Mając do wydania większy budżet, warto rozważyć zakup wielu smartfonów takich marek, jak m.in. Apple, Samsung, Xiaomi czy Huawei. Określ swoje potrzeby, a następnie dopasuj telefon mieszczący się w Twoim budżecie – z pozoru wszystko jest dość proste. Warto jednak pamiętać, że Huawei, do niedawna świecący triumfy i mocno konkurujący z Samsungiem, ma obecnie poważne problemy ze strony Google, które nałożyło na niego „bana”. Oznacza to, że Huawei może korzystać jedynie z oprogramowania udostępnianego na bazie tzw. otwartych licencji.

Trwający konflikt zniechęca, bo smartfon bez sklepu i usług Google jest mocno wybrakowany. Brak aktualizacji Androida wpłynie na atrakcyjność produktów chińskiego giganta – warto przypomnieć, że w Polsce marka jest jednym z liderów na rynku smartfonów, mocno konkurując z Samsungiem.

Huawei a Google Play

Chiński producent z pewnością ucierpiał, ale nie poddaje się i oświadczył, że pracuje nad alternatywami dla Google. Flagowy P40 Pro pokazuje, że Huawei poradzi sobie nawet bez Google, a może nawet urośnie i stanie się trzecią potęgą obok Google i Apple.

Huawei pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwią instalację usług dostępnych w ramach Google Play. To zbiór popularnych aplikacji, bez których trudno korzystać ze smartfona. Mimo to chińska marka ma pomysł na inne rozwiązania i nieustannie je testuje i ulepsza.

Niewykluczone, że Huawei uda się za kilka lat opracować swoje własne oprogramowanie z aplikacjami – padły już nawet deklaracje ze strony producenta, że powrót do usług Google nie wchodzi w grę, nawet jeśli „ban” zostałby cofnięty. Kto ostatecznie zyska, a kto ucierpi na konflikcie Google vs Huawei – okaże się wkrótce.

Kar.kw.

fot. FirmBee / Pixabay