kobieta opalająca się na plaży na żółtym kocu

Czy olejek przyspieszający opalanie jest bezpiecznym produktem? Jak go stosować i jak opalać się bez ryzyka?

Opalanie się jest procesem dzięki któremu można zyskać piękny, złotobrązowy odcień skóry. Jednak należy pamiętać, że produkcja melanocytów jest związana z ochroną skóry przed działaniem słońca i opalanie bez stosowanych filtrów przeciwsłonecznych nie będzie bezpieczne. Dziś zastanowimy się, czy warto sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie i jak bezpiecznie go stosować. Dowiecie się też jak opalać się bezpiecznie.

Jak opalać się w sposób bezpieczny?

Bezpieczny czas ekspozycji na słońce bez ochrony szacowany jest na około 15 minut. Jeżeli zamierzasz przebywać na słońcu dłużej, to koniecznie musisz zastosować krem ochronny z filtrem. Powinien on być dopasowany do Twojego fototypu skóry. Wyróżniamy sześć fototypów skóry, a większość Polaków ma fototyp skóry trzeci, co oznacza, że skóra opala się stopniowo i czasem ulega poparzeniom. Są jednak osoby, które mają typ skóry północnoeuropejskich czy też celtycki.

W przypadku osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach skóra może bardzo szybko ulegać poparzeniom i one powinny sięgać o kremy z wysokim filtrem UV. Warto wiedzieć, że wskaźnik SPF dotyczy ochrony UVB, a nie UVA. Oczywiście nie oznacza to, że taka ochrona nie występuje. Według norm powinna stanowić przynajmniej 1/3 ochrony UVB w stosowanych kremach do opalania.

Aby bezpiecznie się opalać, trzeba nałożyć krem z filtrem na 30 minut przed planowaną ekspozycją na słońce. Najlepiej nie opalać się w godzinach, kiedy promieniowanie UVA i UVB jest najwyższe, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Warto również sprawdzać indeks UV. Gdy indeks UV przekracza 5, koniecznie przed wyjściem trzeba nałożyć na skórę krem ochronny. Warto wiedzieć, że ryzyko poparzenia słonecznego w przypadku indeksu UV od 0 do 2 jest znikome, jednak przy takiej pogodzie także warto chronić skórę. Krem z filtrem należy nakładać co dwie godziny, nie wystarczy jednorazowe nałożenie kremu przed ekspozycją na słońce, jeśli przebywa się na zewnątrz przez dłuższy czas.

Czy warto sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie? Jak go nakładać i chronić skórę przed słońcem?

Wiele osób zastanawia się, czy olejek do opalania jest odpowiednim i bezpiecznym rozwiązaniem. Otóż nie ma przeciwwskazać do jego stosowania, jeśli obok niego używa się jeszcze wyższej ochrony z filtrem SPF. Olejki przyspieszające opalanie są przede wszystkim polecane do skóry już opalonej. Mają niski współczynnik ochrony UV, zatem nie zapewnia ochrony skóry przed czerniakiem. Jak zatem bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie?

Najpierw należy nałożyć na skórę krem czy też olejek zawierający optymalną ochronę UV dopasowaną do fototypu skóry. Gdy produkt się wchłonie można zastosować olejek przyspieszający opalanie. Warto wiedzieć, że nawet stosując kremy z wysokim filtrem UV można się opalić. Proces będzie przebiegał stopniowo, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia skóry. Warto odpowiednio chronić swoją skórę przed słońcem stosując odpowiednie kremy, ale też nosząc przewiewną, oddychającą odzież czy nakrycia głowy. Dzięki temu można uniknąć udaru słonecznego. Gdy indeks UV jest wysoki najlepiej przebywać jak najwięcej w cieniu.

Podczas opalania trzeba też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się, czyli piciu najlepiej wody niegazowanej. Istotne znaczenie ma także ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto zatem pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Dzięki właściwej ochronie, można bezpiecznie przebywać na słońcu.

Materiały partnera (wp)